Szellőztetés helyett energiatakarékos légkezelés otthonodban!

2023.07.09

Otthonaink szellőztetése szerves része életünknek, mivel friss levegőre mindig szükségünk van. A mai jól szigetelő ablakok miatt sok lakás természetes szellőzése nem megoldott, amivel nagyobb az esély a falak bepenészedésére. A szellőztetés egyik módszere a naponta többszöri pár perces ablaknyitás, amivel cserélhető a már elhasznált levegő, azonban így sok fűtési és hűtési energia vész kárba. Jó hír, hogy légkezelő berendezés használatával van megoldás a szellőztetés hatékonyabb és energiatakarékosabb módjára.

Beltéri levegő kezelésére többféle lehetőség is van, melyek közül mindenki igényeinek megfelelően tud választani. Ezek közül most három lehetőséget emelnék ki:

  • Légtisztító és párásító
  • Hővisszanyerős ventilátor
  • Hővisszanyerős légkezelő berendezés

Légtisztító

Ez a berendezés a belső levegőt forgatja át egy szűrőn, így kiszűrve a levegőben található szennyeződéseket. A komolyabb készülékek már párásítás funkcióval is rendelkeznek.

Alábbi linken egy videó található, mely a működési elvet mutatja be.

https://www.youtube.com/watch?v=JoEYwJl_irc&ab_channel=PhilipsHomeLivingMagyarorsz%C3%A1g

Hővisszanyerős ventilátor

Ez a berendezés a ház egyik külső falába építhető ventilátor, melynek vannak hővisszanyerővel rendelkező típusai is (ez az ajánlott). Szabadtérből friss levegőt juttat be egy szűrőn keresztül, és az elhasznált belső levegő hőjének felhasználásával fűti fel a kültérből beszívott hideg levegőt. Nyáron pedig a kültérből beérkező meleg levegőt hűti a belső levegővel.

Alábbi linken egy videó található, mely a működési elvet mutatja be.

https://www.youtube.com/watch?v=Ne6gR3FV-oM&ab_channel=frisshaz

Légkezelő gép

Ez a berendezés alkalmas egy teljes ház légcseréjének ellátására, akár több helyiségben is.

Biztosítja a helyiségek állandó friss levegőellátását, így nem engedi bizonyos szint fölé emelkedni a széndioxid koncentrációt. Továbbá, a berendezésben elhelyezett szűrők miatt, az ablaknyitásos szellőztetésnél megszokott szálló por, bogarak és egyéb szennyeződések sem jutnak be otthonunkba.

A légkezelők egyik leghasznosabb funkciója, a hővisszanyerős rendszer. Ez röviden annyit jelent, hogy a kültérből érkező hideg levegő egy hőcserélőn keresztül átveszi a lakásból elszívott levegő hőjét, aminek hatására plusz fűtés nélkül fog emelkedni a kintről beszívott levegő hőmérséklete. Ennek köszönhetően sok energiát takaríthatunk meg. Nyáron ugyan így működik a meleg levegő lehűtése.

Illusztráció a hővisszanyerő (hőcserélő) működésére:

Egyes légkezelő gépek rendelkeznek éjjeli móddal is, mely a nyári esték hidegebb levegőjét közvetlenül juttatják be a házba (csak a hőcserélőt kerüli ki, a szűrőket nem), ezzel is energiát megtakarítva.

A légkezelők kibővíthetők fűtési és hűtési egységekkel is, igénytől és helyiség funkciótól függően.

Mivel az egész rendszer automatizáltan működik, ezért a szellőztetés a nap 24 órájában üzemel igényeink szerint. Így az esti órákban alvás közben is folyamatos a légcsere.

A légkezelő berendezés integrálható okos otthon rendszeredbe, így összehangoltan tud működni otthonod fűtési és hűtési rendszereivel. Egy komplexebb gépnél pedig már szükség lehet a légkezelő fűtési és hűtési egységeinek vezérlésére is, mely automatizált rendszer nélkül nem megoldható.

A légkezelés előnyei röviden:

  • Az ablakon keresztül történő szellőztetéssel ellentétben, a friss levegőt felmelegítve vagy hűtve (az elhasznált levegő hőjének felhasználásával), szűrve, külső zajoktól mentesen kapjuk meg.
  • Jelentős energiamegtakarítás a hővisszanyerős rendszernek köszönhetően, mivel nem kell folyamatosan felfűteni vagy lehűteni a beérkező friss levegőt.
  • Légcsere biztosítása otthonunk CO2 szintjétől függően.
  • Folyamatos légcsere éjszaka is, így alvás közben is friss levegőt lélegezhetünk be.
  • Nyári éjszakai hűtési funkció.
  • Elhasznált levegő elvezetése.
  • Épület állagmegóvása a nedvességtől és a penésztől.
  • Okos otthon rendszerbe integrálva közösen működtethető az épület fűtési és hűtési rendszerével is.


Amennyiben felkeltette érdeklődésedet a téma, keress minket és segítünk a légkezelő és okos otthon rendszer integrációjában, vagy ha még nem rendelkezel egyikkel sem, akkor azokban a lépésekben, ami ezeknek a megvalósításához szükséges.

https://www.nrbsmarthome.hu/